Inwestycja w ropę 

2 min czytania

Ropa naftowa jest surowcem energetycznym, który stanowi istotny element gospodarki światowej. Jest ona często określana mianem „czarnego złota” ze względu na jej unikalne właściwości – po jej przerobieniu można uzyskać nie tylko paliwa, ale również leki i inne produkty pochodne. Na rynku ropy są dostępne różnorodne rodzaje kontraktów, dzięki czemu możliwe jest skorzystanie z okazji inwestycyjnych. W obecnych czasach obserwujemy także coraz większe zainteresowanie ropą naftową ze strony państw, co przekłada się na wzrost popytu i równie dynamicznie reagujące ceny. 

Inwestowanie w ropę jest szerokim i interesującym tematem, który oferuje wielu inwestorom możliwości zarobienia pieniędzy. Handel surowcami, takimi jak ropa, odbywa się za pośrednictwem standaryzowanych kontraktów terminowych obracanych na światowych giełdach. Na rynku towarowym działają różne rodzaje uczestników – hedgingowców, którzy zabezpieczają ceny swoich towarów poprzez handel kontraktami oraz spekulantów, którzy pragną skorzystać na bieżących fluktuacjach cen podaży/popytu na surowce. Obecnie dostępnych jest wiele instrumentów finansowych pozwalających inwestorom na transakcje w ramach rynku ropy naftowej.

Kontrakty na różnice kursowe (CFD) to stosunkowo młode narzędzie inwestycyjne, dostępne w wielu instytucjach finansowych, w tym również w TMS Brokers. Inwestowanie w ropę z ich pomocą jest znacznie bardziej ekonomiczne niż tradycyjny kontrakt futures, ponieważ wymaga on mniejszego poziomu inwestycji. Co więcej, CFD są zazwyczaj bardziej elastyczne i oferują dużo szerszy zakres możliwości niż tradycyjne opcje inwestycyjne.

Rodzaje kontraktów na ropę naftową

Kontrakty CFD to instrumenty pochodne, które oznaczają kontrakty na różnice kursowe. Są dostępne w ramach handlu OTC (Over the Counter), czyli pozagiełdowego. Przy tego typu inwestycji nie trzeba dysponować dużymi środkami pieniężnymi jak w przypadku kontraktów futures, ze względu na lewarowanie. Z naszej oferty można skorzystać z dwóch rodzajów CFD opartych o cenę ropy: Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe) oraz WTI z NYMEX. Jednostką podstawową jest 1 lot, czyli wartość nominalna baryłki pomnożona przez 1000 USD. Można również otwierać mniejsze pozycje dzięki podziałom na dziesiąte lub setne części lota. Inwestowanie w ten instrument przebiega podobnie jak w tradingu forex – możliwe jest zarówno kupowanie (pozycja długa), jak i sprzedawanie (pozycja krótka). Dzięki temu inwestor ma szanse obracania aktywami nawet jeśli cena ich ulega zmianom – czy to bessy, czy hossy.

Kontrakty futures 

Kontrakty futures oparte na cenie ropy WTI Light Seet są notowane na giełdzie New York Mercantile Exchange (NYMEX CME). Są one ściśle wystandaryzowane i podlegają obrotowi giełdowemu. Każdy kontrakt jest o wartości 1000 baryłek. Minimalna zmiana ceny tego instrumentu to 0,01 USD, co daje 10 USD przy każdym ticku jednego kontraktu. 

Aby móc otworzyć jeden taki kontrakt, należy zdeponować ok. 4710 dolarów. Niestety, nie możemy podzielić kontraktu futures, dlatego musimy kupić lub sprzedać cały jeden kontrakt. Instrument ten można znaleźć na platformie TMS Direct Domu Maklerskiego TMS Brokers.

Kontrakty ETF

ETF-y oparte o cenę ropy to fundusze inwestycyjne, których celem jest naśladowanie trendów określonego benchmarku, np. ceny ropy naftowej. Aby zrealizować ten cel, udziałowcy wydają jednostki ETF (tytuły uczestnictwa), bazujące na portfelu instrumentów finansowych, które są potem notowane na rynku giełdowym. Największym atutem tego rodzaju produktów jest niski poziom ich stałych opłat, ponieważ inwestorzy mają do czynienia z zarządzaniem pasywnym. ETF-y mogą być stosowane przez indywidualnych inwestorów oraz większe instytucje, jak banki czy fundusze hedgingowe, aby mieć dostęp do całego rynku w ramach jednego produktu finansowego.

Najpopularniejsze giełdy ropy naftowej 

Transakcje dotyczące dużych dostaw surowca odbywają się na linii rafineria-producent, przy udziale wyspecjalizowanych pośredników. Szczególne znaczenie mają jednak notowania ropy naftowej na giełdach surowcowych, które stanowią punkt odniesienia dla ustalania cen. Do najbardziej znanych benchmarków należą dwa rodzaje ropy – Brent (notowana na londyńskiej giełdzie ICE) i WTI (notowana na Nymex). Terminal handlowy jest często rozliczany w walucie amerykańskim – dolarze. Ropa naftowa jest obecnie także na giełdzie surowcowej w Nowym Jorku.

W 2018 roku Stany Zjednoczone pozostawały największym producentem ropy naftowej na świecie, dostarczającym około 18 milionów baryłek dziennie, co stanowi około 18% globalnego wydobycia. Na drugim miejscu znajdowała się Arabia Saudyjska, która odpowiadała za 12,4 miliona baryłek dziennie, a trzecia pozycja przypadła Rosji (11,4 miliona baryłek dziennie).

 Pozostałe pięć państw – Kanada (5,4 mln bpd), Chiny (4,8 mln bpd), Irak (3,9 mln bpd), Kuwejt (2,7 mln bpd) i Emirat Arabski Zjednoczonych (2.6 mln bpd) – odpowiedzialnych było za ok. 25% światowej produkcji. Obrót naftą cechuje się silną koncentracją – 10 największych producentów pokrywa więcej niż 70% całkowitego wydobycia.

Złoto – inwestuj w sztabki i monety

Inwestowanie w złoto jest coraz bardziej popularnym sposobem na obronę przed sytuacjami gospodarczymi i finansowymi. Jest ono łatwe i pozwala na bezpośrednie posiadanie cennego...
admin
4 min czytania

W jakie kryptowaluty inwestować?

Witajcie drodzy czytelnicy! W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad inwestowaniem w kryptowaluty. Jednakże, przed podjęciem decyzji o inwestycji warto dokładnie przeanalizować...
admin
3 min czytania

Podatek od wynajmu mieszkania – od jakiej kwoty?

Jeśli wynajmujesz prywatne mieszkanie, musisz rozliczać się z podatku dochodowego. Obecnie jedyną możliwością rozliczenia jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To zasada obowiązująca zarówno dla...
admin
5 min czytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *