Złoto – inwestuj w sztabki i monety

4 min czytania

Inwestowanie w złoto jest coraz bardziej popularnym sposobem na obronę przed sytuacjami gospodarczymi i finansowymi. Jest ono łatwe i pozwala na bezpośrednie posiadanie cennego skarbu, co daje poczucie bezpieczeństwa. Jednak aby czerpać korzyści ze złota, inwestorzy muszą rozważyć także jego wady — inwestycja w ten surowiec jest raczej długofalowa, a nabywanie go okazuje się najkorzystniejsze podczas gospodarczego dobrobytu. Wybór odpowiedniego momentu wejścia lub opuszczenia rynku może być ułatwiony poprzez skupienie się na wykresach cen surowca w czasie. Aktualnie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy opłaca się inwestować w złoto w 2023 roku – inflacja oscyluje tuż powyżej 6%, a banki centralne zadecydują o obniżce stóp procentowych tylko pod koniec stycznia/na początku lutego tego roku. Co ważne, historia notowań Króla Metali wskazuje na to, że zachowuje on stabilność nawet przy dużym spadku wartości indeksu S&P500 – możemy obserwować maksimum strat 46% oraz minimalne 8%. Warto więc obserwować sytuację na rynkach finansowych i przekonać się, jaki będzie los Króla Metali w 2023 roku.

Inwestowanie w metal szlachetny, jakim jest złoto, w formie sztabek i monet to bardzo popularna forma oszczędzania. Istnieje wiele miejsc – sklepów stacjonarnych i internetowych – oferujących taką możliwość. Jak każda transakcja finansowa, taka też powinna być traktowana z należytą starannością. Najważniejszym kryterium wyboru powinien być bezpieczeństwo transakcji oraz renoma dostawcy.

Złote sztabki oferują między innymi Rand Refinery, C-Hafner, Umicore i Valcambi. Natomiast do najbardziej cenionych producentów monet zaliczamy: Rand Refinery, Perth Mint, Münze Österreich, US Mint, Royal Canadian Mint i The Royal Mint.

Choć ceny u dużych dystrybutorów mogą być odrobinę wyższe od tych oferowanych przez małe sklepy internetowe lub stacjonarne, warto zdecydować się na markowe produkty renomowanych producentów oraz tylko te dystrybucje zapewniające stuprocentowe bezpieczeństwo transakcji.

Jak inwestować w surowce? ←←← Sprawdź!

Czy warto inwestować w złotą biżuterię? 

Biżuteria może być interesującą formą inwestycji, chociaż w odróżnieniu od sztabek i monet, jest obłożona 23-procentowym podatkiem VAT. Dodatkowo biżuteria wykazuje mniejszą płynność, co oznacza, że nie będzie tak łatwo sprzedać jej za te same ceny dokonane przy zakupie. Niemniej jednak długoterminowe inwestowanie w biżuterię może okazać się sensownym rozwiązaniem w celu kumulacji oszczędności. Sprzedawcom skupującym biżuterię udało się to udowodnić już od lat 90-tych.

Czy warto inwestować w złoto papierowe? 

Inwestycja w „papierowe” złoto ma wiele zalet, które odróżniają je od złota fizycznego. Przede wszystkim jest to łatwość i szybkość dokonywania transakcji, a także możliwość stosowania elastycznych strategii inwestycyjnych dopasowanych do sytuacji na rynku. 

Niski próg wejścia sprawia też, że inwestorzy nie muszą martwić się marżami producenta lub kosztami przechowywania. Dodatkowo papierowe złoto pozwala na kupno nawet małymi kwotami bez ryzykownego wydawania dużej ilości gotówki na zakup fizycznego złota.

Jednak instrumenty oparte na złocie mają swoje minusy. Najważniejszym jest brak pełnej kontroli nad inwestycją oraz fakt, że nie można czerpać pełni korzyci ze wszystkich cech fizycznych metalu szlachetnego. 

Taka sytuacja wiąże się również z uzależnieniem od brokera, giełdy lub systemu bankowego i ich infrastruktury technicznej oraz organizacyjnej. Ponadto handel takim rodzajem złota jest traktowany jako inwestycja giełdowa i wiąże się ze stosownym podatkiem od zysków kapitałowych.

Zalety inwestowania w złoto 

  •  Inwestowanie w złoto to idealny sposób na ochronę oszczędności przed inflacją, która nieubłaganie obniża wartość pieniędzy. Z reguły, inwestowanie w ten kruszec wiąże się ze zyskiem, a wahania cen są normalnym aspektem rynkowym.
  • Wielu inwestorów decyduje się na zakup złota ze względu na zaufanie do systemu bankowego – po traumatycznych doświadczeniach z 2008 r., gdy kilka dużych banków straciło płynność finansową, wolimy trzymać pieniądze bezpośrednio pod swoją kontrolą. Inwestowanie w złoto jest łatwiejsze niż tradycyjne inwestycje – nie trzeba mieć szerokiej wiedzy ani dogłebnego rozumienia procesów rynkowych. Wystarczy monitorować jedynie jeden wykres – ceny surowca w czasie – aby ustalić odpowiedni moment wejścia lub opuszczenia rynku.
  • Niektóre elementarne cechy tego rodzaju inwestycji mogą być traktowane nawet jako jej atuty – dostrzegane szybko i bezpośrednie posiadanie cennego skarbu daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli oraz przekonanie o bezzasadności narzekania na ograniczone moce postrzegania sytuacji gospodarczo-finansowej.
  • Korzystanie z możliwości oferowanych przez złoto wiązać się bardzo czesto moze z duziymi korzyşciami – juı̨ choçby dla tych, ktorym efektywnosc finansowa stanowi priorytet.

Wady inwestowania w złoto 

  • Inwestycja w złoto nie jest odpowiednia dla osób, które oczekują szybkiego zysku – jest to lokata długoterminowa.
  • Kupno złota najbardziej opłaca się w czasach gospodarczego dobrobytu, ponieważ wtedy jest ono najtańsze.
  • Istnieje kilka form inwestowania w złoto – na przykład opcje i kontrakty, ale one również mają swoje wady. Każdy inwestor musi rozważyć czy ta metoda jest dla niego odpowiednia.
  • Najlepiej sprawdza się inwestycja w złoto fizyczne – sztabki lub monety, ale trzeba je gdzieś przechowywać i tu pojawia się problem.
  • Można skorzystać z usługi depozytu oferowanego przez sprzedawców złota, co stanowi odpowiednie rozwiązanie tego problemu.

Czy opłaca się inwestować w złoto w 2023? 

Ostatnie miesiące 2022 roku okazały się trudnym czasem dla inwestorów, którzy postawili na złoto. Pomimo tego, że jest ono uważane za bezpieczną przystań podczas burzliwej hossy na rynkach finansowych, niedawno utrzymywało się na niższych poziomach. Możemy być świadkami początku fali wzrostowej Króla Metali. Do najważniejszych czynników decydujących o cenie złota zaliczamy inflację, stopy procentowe oraz sytuację na rynku dolara.

Jeszcze w minionym tygodniu odczyty inflacji w USA były przedstawione publicznie i potwierdzone konsensusem analityków – 6,5%. Oznacza to kolejny spadek wskaźnika CPI w Stanach Zjednoczonych i coraz mniejsze obawy o szybki wzrost inflacji, mimo że istnieje pewna presja co do jej szybkiego „zbicia”. Bardzo ważne będzie tutaj dalsze posunięcie banków centralnych, które mogą dokonać pierwsze obniżki już w tym roku.

Jeff Clark ze strony GoldSilver.com wskazuje także na powiązanie ceny złota z notowaniami akcji – gdy indeks S&P500 spada o 32%, to 10-krotnie zgromadzeniu metalu lokacyjnego notowało tylko raz straty 46%, a dwukrotnie niewielkie 8,1%. Nastroje inwestorów napawa optymizmem gdy weźmiemy pod uwagę rekordowy poziom zakupu banków centralnych od 1967 roku, który był odnotowany w III kwartale 2022 roku.

Kiedy sytuacja się stabilizuje po spadku inflacji i oczekiwaniach dotyczących narastania stóp procentowych przez FED (posiedzenie Fed planowane jest na 31 stycznia/1 lutego), cena złota stanowi silne wsparcie między 1900-1920 USD. Kluczowym oporem będzie dopiero poziom 1970 USD.

W jakie kryptowaluty inwestować?

Witajcie drodzy czytelnicy! W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad inwestowaniem w kryptowaluty. Jednakże, przed podjęciem decyzji o inwestycji warto dokładnie przeanalizować...
admin
3 min czytania

Podatek od wynajmu mieszkania – od jakiej kwoty?

Jeśli wynajmujesz prywatne mieszkanie, musisz rozliczać się z podatku dochodowego. Obecnie jedyną możliwością rozliczenia jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To zasada obowiązująca zarówno dla...
admin
5 min czytania

Piec gazowy czy pompa ciepła

W dzisiejszych czasach, wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie jest bardziej efektywne i opłacalne: kocioł gazowy czy pompa ciepła? Oba systemy mają swoje zalety...
admin
3 min czytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *