Flipping mieszkaniowy to coraz bardziej popularny sposób inwestowania w nieruchomości. Stwarza to wiele atrakcyjnych możliwości zarobku dla osób o ograniczonych zasobach finansowych, ponieważ umożliwia zarabianie kilkudziesięciu tysięcy złotych na jednej transakcji. Przeczytaj nasz artykuł, w którym dokładnie tłumaczymy, na czym polega flipping nieruchomości i jak zacząć taką formę inwestowania!
Co to jest flipping nieruchomości?
Flip nieruchomości to forma krótkoterminowego inwestowania w nieruchomości, która polega na zakupie mieszkania za niską cenę i sprzedaniu go po cenie wyższej. Flipperzy, czyli ludzie zawodowo uprawiający tę dziedzinę inwestycji, często wykorzystują cztery typy transakcji, aby tanio kupić mieszkanie:
- lokale do remontu,
- lokale od osób upadłych rynkowo (np. podczas aukcji komorniczych lub przetargów na prawa do lokalu),
- lokale od osób niezorientowanych w obecnych warunkach rynkowych,
- lokale od osób, które ze względów osobistych chcą szybko sprzedać swoje mieszkanie.
Po zakupieniu nieruchomości flipper przygotowuje ją tak, aby jej wartość była jak najwyższa – może to oznaczać całkowity remont lub drobne poprawki oparte na home stagingu. Równocześnie charakterystyczną cechą tego rodzaju działalności jest bardzo krótki okres jej trwania (do dwóch lat). To wyróżnia flipping mieszkań spośród transakcji spekulacyjnymi.
Uzyskaną ze sprzedaży mieszkania lub domu kwotę flipperzy przeznaczają na zakup kolejnego lokalu do odnowy.
→→→ Sprawdź też: Jak wycenić mieszkanie?
Jak zacząć flipping nieruchomości?
Jeśli chcesz rozpocząć house flipping, musisz najpierw zdobyć pieniądze potrzebne do zakupu mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem jest dysponowanie gotówką, lecz jeśli wartość nieruchomości jest zbyt wysoka, można starać się o kredyt hipoteczny. Brak odpowiednich środków finansowych nie powinien być barierą do inwestowania w nieruchomości. Zyski ze sprzedaży mieszkania możesz bezzwłocznie przeznaczyć na spłatę kredytu, po odliczeniu podatku dochód będzie stanowił Twój osobisty zarobek. Ważne jest aby przy podpisywaniu umowy kredytowej sprawdzić, czy bank nie pobiera prowizji jeśli kredyt hipoteczny zostanie spłacony wcześniej. W takim przypadku opłata może okazać się na tyle duża, że inwestycja nie będzie opłacalna.
Jak znaleźć mieszkanie na flipa?
Kupno taniego mieszkania może być trudnym zadaniem, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia ani znajomości na rynku nieruchomości. Jednak istnieje wiele możliwości. Możesz korzystać z usług profesjonalnych pośredników, którzy będą w stanie łatwo i skutecznie dopasować oferty do Twoich potrzeb. Mogą oni także dostarczyć Ci informacji na temat cen mieszkań oraz deweloperów oferujących lokale inwestycyjne. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie portalu ogłoszeniowego, aukcji komorniczych oraz syndyków. Zanim jednak to zrobisz poznaj wszystkie za i przeciw tych metod i porozmawiaj z pośrednikiem nieruchomości – to uchroni Cię przed ewentualnymi pułapkami.
Ile można zarobić na flippingu mieszkaniowym?
Czynniki wpływające na wysokość przychodu z flippingu to:
- aktualna sytuacja na rynku nieruchomości,
- cena zakupu lokalu,
- koszty poniesione na remont,
- sposób finansowania inwestycji,
- umiejętność sprzedaży w Internecie,
- sposób rozliczenia inwestycji.
Kupując mieszkanie po niskiej cenie, możesz w przypadku nagłego wzrostu rynkowych cen zyskać naprawdę dużo. Jednak jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, bez odpowiedniego planu i marketingu może okazać się to bardzo kosztownym błędem – remont mieszkania potrafi pochłonąć spore środki i możesz dużo stracić, jeśli ciężko będzie je sprzedać po wyższej cenie.
Flipping mieszkań a podatki
Wiele osób z pobieżną wiedzą na temat inwestowania w nieruchomości może czasem omyłkowo sugerować, że house flipping nie obciąża nas podatkiem. Tymczasem polskie przepisy podatkowe określają, iż ludzie, którzy sprzedali mieszkanie najpóźniej pięć lat od roku jego zakupu oraz w ciągu trzech lat od tego momentu przeznaczyli cały uzyskany profit na inwestycje lub spłatę kredytu hipotecznego, zwolnieni są z takiego podatku. Warto również pamiętać o tym, że jeśli po pięciu latach nadal posiadamy mieszkanie to automatycznie nabywamy status osoby zwolnionej z podatku od nieruchomości.
Jeśli inwestowanie w nieruchomości jest Twoim sposobem na zarabianie, musisz założyć firmę i rozliczyć się z podatku od sprzedaży mieszkań. Alternatywnie, w przypadku jednorazowej transakcji, możesz powiadomić Urząd Skarbowy o zamiarze skorzystania z ulgi w zeznaniu PIT 39 dotyczącym tej transakcji i określić, że przeznaczasz uzyskany zysk na cele mieszkaniowe.
Flipping a VAT
Handel mieszkaniami podlega podatkowi VAT. Przy sprzedaży nieruchomości ustalana jest jej wartość, którą należy pomnożyć przez stawkę 8% lub 23%, w zależności od metrażu. W przypadku lokali mieszkalnych, stawka 8% obowiązuje dla powierzchni do 150 mkw., a w przypadku budynków jednorodzinnych – do 300 mkw. Każdy metr nadwyżki naliczany jest stawką 23%. Podatek VAT dotyczy wszystkich transakcji mieszkań na rynku i jego opłacenie jest obowiązkiem każdego sprzedawcy.
Czy flipping nieruchomości opłaca się w Polsce?
Polski rynek nieruchomości jest obecnie w trudnej sytuacji – ceny mieszkań spadają, ale uzyskanie kredytu na kupno nieruchomości staje się coraz trudniejsze. Flipping jest powszechnie uznawany za skuteczny sposób inwestowania, jednak aby odnieść sukces, należy szybko działać i dobrze przygotować się do transakcji. Przede wszystkim należy znaleźć atrakcyjną nieruchomość, która będzie odpowiadała aktualnym potrzebom i wymaganiom rynku oraz będzie łatwa w remoncie. Ponadto liczy się czas – trendy rynkowe mogą szybko się zmieniać, dlatego ważne jest, aby bacznie śledzić sytuacje i szybko reagować na pojawiające się okazje. Warto posiłkować się poradami specjalistów, którzy potrafią prawidłowo ocenić aktualną sytuację na rynku i podpowiedzieć Ci optymalne rozwiązanie.